ChipTuning Eticaret Sitesi ve Web Tabanlı CRM Programı Projesi

Hala çalışanı olduğu DS Media bünyesinde geliştirdiğim son internet sitesini tanıtacağım.

Tüm projeyi asp ile mysql veritabanı kullanarak geliştirdim, bazı noktalarda jquery kütüphanesinden de yardım aldım. Yöneticiliğini Musab Sancar’ın yaptığı projede yazılım ve arayüz geliştirmede tek başımaydım, tasarımı ücretli olarak satın alıp düzenledik.

Öncelikle e-ticaret sitesi ile başlayalım. Girişte bizi selectbox ile araç detaylarına ulaşabileceğimiz bir sayfa karşılıyor, bu sayfada marka, motor ve model seçiliyor bu seçim change function ile jquery kullanılarak otomatik load ediliyor.

Araç bilgilerini seçtikten sonra aracımıza uygun ürünler görünüyor ve toplamda bize yansıyacak performans veritabanından çekilerek ziyaretçiye gösteriliyor. Buradan seçilen ürün sepete ekleniyor, ister alışverişe devam ediyoruz istersek de ürünü satın almak için ödeme seçeneği seçip işlemi tamamlıyoruz.

Alışveriş sepetinde ürün adetini değiştirebiliyoruz, sepetten ürün çıkartabiliyoruz veya sepete yeni bir ürün daha ekleyebiliyoruz.
Siparişimizde araç bilgilerimizin de bulunması gerekiyor, bunu da session ‘da tutuyoruz.
Sepet bölümünde çok boyutlu session kullandım, ilk yaptığımda sayfa kapatılsa bile sepettekiler kaybolmasın diye bi istek olmuştu, bu nedenle cookie kullanmıştım daha sonra bundan vazgeçildi ve son hali session olarak devam etti.

Alışverişi tamamla dediğimizde toplam ödenecek tutar ekrana yansıyor.
Bankalara göre taksit miktarları, kredi kartı komisyonuna göre tutar otomatik olarak hesaplanarak ekrana yansıyor ve üzerine tıklanarak seçim yapılabiliyor. PS aldığımda sadece tek çekim ve iki taksit seçeneği olduğundan o şekilde fotoğraf.

Ekstra olarak paypal ile ödeme istendi, paypal ile ödemede form post metodu kullanıldı. Ben bu sayfayı hazırlarken bu kısmı çözmek biraz vaktimi aldı, açıkçası ingilizcenin eksikliğini çok fazla çektim.
Kaynak kodu incelediğinizde kolayca çözeceksiniz fakat ben yine de form post üzerinde önemli noktayı paylaşıyım.

<input type="hidden" name="item_name_1" value="Chipwerke CR" />
<input type="hidden" name="amount_1" value="650" />
<input type="hidden" name="quantity_1" value="2" />
<input type="hidden" name="on0_1" value="Aracınız" />
<input type="hidden" name="os0_1" value="BMW 3 series E90 320d 184 PS" />

Eğer sepet olarak kullanacaksanız 1 ‘leri 2 yaparak ekstra ürünü de ekleyebilirsiniz.  business input.name ile de satıcının mail adresini kullanırsınız.

Kredi kartı bilgileri de form olarak alınıyor ve 3d secure ile bankaya gönderilerek işlem tamamlanıyor.

Sitenin geri kalanı iletişim formu, detaylı bilgi formu, videolar vs. Fazladan aynı şekilde çalışan bir de pedalbox var, onun için de ayrı bi sayfa oluşturuldu.

Tüm bunlardan ayrı olarak CRM programından eklenen bayilerin giriş yaptığı, sipariş verdiği, siparişlerini listelediği, ödemelerini gördüğü ayrı bi bayi modülü de mevcuttur.

CRM PROGRAMI

Bu program web tabanlı çalışmaktadır, personeller ve yetkili bu sayfaya girerek işlerini kolaylaştırabilecek işlemler yapıyor.

Personeller müşteri temsilcisi ve bayi temsilcisi olarak ayrılıyor, temsilcilerin amacı müşteri ve bayi takibi yapmak.
Giriş yaptığı güne ait görüşmeler varsa görüyor, görüşme sonucuna göre; satış, iptal, takip edilecek seçeneklerinden birini seçerek işlemi tamamlıyor. Takip edilecek dediğinde yeni bir gün ve zaman giriyor o gün geldiğinde yine anasayfada o görüşme görünüyor.

Yeni müşteri veya bayi ekleyebiliyor, bayilerle görüşme yapabiliyor ve tüm görüşmeleri inceleyebiliyor.

Yetkililer giriş yaptıklarında istatistiksel olarak bazı bilgilere ulaşabiliyorlar.

Personellere ulaşabilirler, yeni personel ekleyebilirler, müşterileri ve bayileri listeyebilirler, yeni bayi ve müşteri kaydedebilirler, tüm görüşmeleri inceleyebilir istedikleri gibi filtreleyebilir ve sıralamasını değiştirebilirler, genel bir raporlama alabilirler.

Genel çerçeveleriyle detaya inmeden crm programı da bu şekilde çalışıyor diyebiliriz. Sormak istediklerinizi bana yorum olarak iletebilirsinizLeave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Kategoriler