12 Şubat facebook video sorunu çözümü ASP

Önce facebook’a ufak bi mesaj yollamak istiyorum.

Buradaki bilgiler yetersiz geldiği ve facebook sistemini yeniden değiştirdiği için yeni bir makale yayınladım
http://www.kubilay.net/facebook-video-sorunu-cozum-2012-asp.html

Önce json çözümleme fonksiyonunu en üste koyuyoruz.

Function cozumle(ByVal strEntry)
strEntry = Replace(strEntry, "\u00253A", ":")
strEntry = Replace(strEntry, "\u00252F", "/")
strEntry = Replace(strEntry, "\u00253F", "?")
strEntry = Replace(strEntry, "\u00253D", "=")
strEntry = Replace(strEntry, "\u002526", "&")
cozumle = strEntry
End Function

Daha sonra gelen video’ya göre api’ye bağlanıp çalışan videoları oluşturacağımız fonksiyonu yazıyoruz.

Function calistir(gelenurl)
alinbunudisari = split(gelenurl,”/”)
kactanevar = ubound(alinbunudisari)
videoid = split(alinbunudisari(kactanevar),”_”)
videoadres = “http://www.facebook.com/ajax/flash/expand_inline.php?target_div=u879823_18&__a=1&v=”& videoid(0)
Set XMLHTTP = server.CreateObject(“MSXML2.ServerXMLHTTP”)
XMLHTTP.Open “GET”, videoadres, False
XMLHTTP.Send
strHTML = XMLHTTP.ResponseText
Set XMLHTTP = Nothing
sorunvarmi=Ubound(Split(strHTML,”Privacy Check Failed”)) ‘ VİDEO HERKESE AÇIK MI KONTROL EDİYORUZ
if not sorunvarmi>0 then
kodbasi = “””video_src””,”””
kodsonu = “””]”
kategori = split(strHTML,””&kodbasi&”
bitis = split(kategori(1),””&kodsonu&””)
metin= cozumle(bitis(0))
response.write metin
end if
End Function
Şimdi de video yayınlanan kısmı oluşturuyoruz.

<%=calistir(“http://video.ak.fbcdn.net/cfs-ak-ash2/32947/796/106986696014839_7794.mp4″)%>

Problem:
Arkadaşlar şöyle bi sorun var, bazı videolar yüklenirken “özel” veya “sadece arkadaşlarım” şeklinde seçilmiş. Bu da api’ye ulaşmamızı engelliyor. Kısa sürede video upload edenler o seçeneği “herkes” yapacaktır 😉23 Responses (Add Your Comment)

 1. abi ben bundan bir şey anlamadım…proje olarak verirmisin yada nasıl kullanıcaz..

 2. Bunu nasıl uygulayabilirim fazla bilgim yok. Embed kodlarında ne gibi değişiklik yapmam gerekiyor

 3. arkadaşlar kodlar açık, fonksiyonları sayfanın üzerinde yayınlıyorsunuz, embed kodunu da videonun oynamasını istediğiniz yerde.

  Yazıda da dediğim gibi kesin çözüm değil.

 4. merhaba

  Facebook karşı atak olarak once hotlink korumasını aktif hale getirdi ve playerler direkt olarak internet explorer tarayıcılarda playerleri oynatmaz oldu…ve 7 ay sonra ise video adreslerini değiştirererek karşı bi atak yaptı ve bir gun içinde iki kez adres içeriğini değiştirdi.

  Turkiyede tv kanallarının izleyici aşırı şekilde dusunmesini beklerken tam tersi sadece kendi ceplerini dusunmelerinden dolayı, maalesef film arasında reklam izleyeceğimize tam tersi reklam arasında film izler hale geldik.

  O nedenle bir cok kişi artık 45 dakikalık bir filmi tv de birbucuk saate yakın bir zamanda izlemektense…ve tıpkı sen kerizsin kardeşim der gibi filmin son on saniyesinde uzun bi reklam arası verip..sonra sahneyi bir iki dakka geri alıp reklam oncesi sahneden sonra sadece yonetmenin adının yada bolum sonu yazısı cıkmasını sağlayarak seyirci ile fazlası ile dalga gecer hale gelmiştir.

  artık ana haber bultenlerinde bile aynı numara ile insanların vakitlerini calıyorlar ve goz gore biz ne zaman istersek o zaman izlersiniz yada biz neyi istersek onu izlersiniz demektedirler.

  Bu gibi cebi dusunen hallerinden dolayı Türk seyircisinin buyuk bir eksimi son yıllarda Tv den filmi izlemek dahada zevkli olsada internetten minumum reklam ile izlemeyi tercih etmeye başlamıştır.

  minumum reklam diyorum cunki. filmin arasında verilen uzun reklam araları yetmezmiş gibi birde film ekranda oynarken sağdan soldan cıkan yazılar…logolarda vardır…

  Sımdı facebook bu alıntı yapılmasını yasaklamakla..tv dizilerini internet ortamında seyreden kişileri mağdur etmektedir.

  Bu internet uzerinden film izleyen kişilerin % 99 u da facebook hesabına sahiptir.

  Demem o ki (Az bir umut olsada) tüm dizi ve film siteleri bir karşı atak olarak tum kullanıcılarına karşı protesto olarak facebook hesaplarını 2 gun sureyle belirlenen bir tarihte dondursunlar…ve facebook yonetimi baksın o gunlerde kac kişi sayfalarının sağında solunda cıkan reklamlara tıkladı…ve onlar ne kaybetti…

  syg

 5. @ahmet çok güzel yazmışsın, telif hakkını korumak isteyenlerin yapamadığını bir günde facebook yaptı.

  bizleri yine reklam izletmeye mecbur bıraktı.

  2 gün süreyle keşke herkes bu protestoya ses verip hesabını dondursa.

 6. Kubilay..ilk eleştiriyi sen yazdın..ve senin devamını getirmen dileğimdir.

  Facebook belki yazımda belirtmiş oldğum gibi bir tepki ile karşılaşırsa vazgeçer. Aksi halde tüyü bile kıpırdamadan devam eder yasaklamalarına.

  Sanırım hisstemiş olduğum duygularda yalnızız ki kimse senden başka yanıt yazmamış..

 7. Usta ben biraz inceledim dün gece siteleri ama asp ile sizden başka çalışma yapan hiçkimseye rastlamadım çok üzüldüm 3 yıl önce bu işe başlarken asp mi yoksa php mi diye düşündüm kararımı asp den yana yaptm çalıştım çabaladım bir noktaya geldim kesinlikle profesyonel değilim bazen olmadımı olmuyor benim sitemde dizi falan yok küçük bir kasaba sitesi ama girişi genede yoğun günde 1000 civarında ziyareçi ağırlıyorum gelirim falanda yok fakat bu videoları hemşehrilerime mutlaka izletmek zorundayım toplamda 150 civarında videom var hepside facede yüklü hiçbiride gizli ayarında değil biraz uğraştım ama bu işi bir türlü çözemedim 3 gündür üye ve ziyaretçilerimden onlarca mail ve onlarca mesaj aldım bana yardım edin lütfen bu işi çözmem için yukarıdaki kodu biraz yapmaya çlıştım ama olmadı sizden ricam bu kodları birleştirip bir asp dosyası olarak biryere upload edip linkinide vermenizdir bu şekilde yapabilirseniz çok sevinirim lütfennnn.

 8. Nevzat arkadaşımız yapmış bu işi sitesini inceledim fakat kaynak kodlarınıda şifrelemiş sağol ya…

  http://webteizle.com/

 9. dosya olarak ekledim arkadaşlar, http://rapidshare.com/files/447849181/face.zip buradan indirebilir deneyebilirsiniz.

  Aynı sistemi http://www.dizisu.com da deniyorum, yeni eklenenlerde sorun yok 😉

  iyi çalışmalar herkese

 10. öncelikle kimseden bir şey gizlediğim yok..yaşar arkadaşım siteni inceledim ve senin işine yarayacağına inandığım kodda bir düzenleme yaptım inşallah işine yarar..
  doyayı buradan indirebilirsin.
  http://hotfile.com/dl/104932775/8baa9c6/webteizle_facebook.zip.html
  kullanımı basit ama yinede anlamayan olabilir diye biraz anlatayım..facebook.asp yi sunucumuza yüklüyoruz. sonra playerımızın facebook adresinin önüne sadece http://siteadi.com/facebook.asp?v=facebookvideoadresiburada olacak şekilde ekliyoruz….eğer sizdeki playerda hata verirse player.htm deki player ile değiştirirseniz hiç bir sorun vermez…

  işinize yaraması ümidiyle iyi günler.

 11. Kubilay bey php olarak gizli videolar için kodlama var acaba siz asp olarak yayınlayabilirmisiniz..Şimdiden teşekkürler…

 12. Merhaba usta yardımın için çok teşekkür ederim sayende tüm videolarım çalışıyor şimdilik, fakat sizden bir ricam daha olacak sizin vido playeriniz değilde kendi plaerimi kullanmak istyiyordum, ben daha önce
  bu playeri kullanıyordum ve aşağıdaki kodu bir türlü çalıştıramdım yukarıdaki kodla birlikte lütfen yardımcı olurmusunuz…
  https://filmsinema.org/player/player.swf bu playeri kullanıyordum fakat bu

  Embed kodum:

  <embed src="https://filmsinema.org/player/player.swf?video_src=&thumb_url=http://kuyucakkasabasi.com/logoplayerresim.gif&video_width=540&video_height=400&stage_width=540&stage_height=400” quality=”high” bgcolor=”#ffffff” width=”540″ height=”400″ name=”mymovie” align=”middle” allowFullScreen=”true” allowScriptAccess=”sameDomain” type=”application/x-shockwave-flash” pluginspage=”http://www.adobe.com/go/getflashplayer” />

 13. @yaşar bazı player’lar sorun çıkarabiliyor, verdiğim kod üzerinde swf yollarını değiştirerek deneyebilirsin.
  ?file= yerine ?video_src ‘leri değiştirmeyi de deneyebilirsiniz.

 14. @nevzat öncelikle teşekkürler verdiğim kodlar üzerinden giderek sonuca ulaşmışsın 😉 işe yaradığını görmek mutlu da etti aslında 😉

  php ile yapılan her şey asp ile de yapılır, php ile yükleyen kişinin şifresiyle girilip graph apiyle video ayrıntılarına girilebiliyor. Bu şekilde her video açılmıyor sadece yükleyenin mail ve şifresi bilinen videolar açılıyor.

  Bunu paylaşmama nedenim ise videoları gizli kullanmasınlar :)))

 15. Bunu paylaşmama nedenim ise videoları gizli kullanmasınlar 🙂 ))

  iyi güzel demişsinizde ben önce yüklediklerimi kurtarmak için istemiştim php ile zaten gizleyen gizledi en azından mail atarsanız sevinirim..facebook bunada çözüm bulur zaten 🙂

 16. @yaşar yukarıda veridiğim dosyadaki yolu dene sorunsuz çalışıyor….senin eski playerında..

 17. ya arkadaşlar saolun da birisi de asp.net için yapsa ne güzel olur

 18. Gerek yok kardeş yapmana..ben php ile hallettim.

 19. Herkese merhabalar , öncelikle yardımlarınız için çok teşekkürler, sayenizde web sitemdeki videoların %60 civarındasını kurtardım fakat şimdi profilimdeki bazı gizli videoları izletmem gerekiyor bunun için WORDPRESS sistemine uyumlu bir kod yapılmış fakat bu kod php olarak yapılmış, peki bu sistemin Asp dilindede yazılma imkanı varmı acaba bunu öğrenmek istiyorum sizlerden, bu arada bir not olarak söylemek isteimki yaklaşık 1 aydır bu sistemi inceliyorum yüzlerce site gezdim ama bu kubilay beyin bloğu dışında asp dilinde konuya eğilen başka hiçkimseye rastlamadım ya ben bulamadım yada kimse ilgilenmiyor yada araştırmaya gerek kalmadan kendileri çözmüş galiba diye düşünüyorum yanlışmıyım bilemiyorum.
  Herkese saygılar ve selamlar yardımcı olursanız çok sevinirim.

 20. @yaşar bey, php ile yazılan kod; api yardımıyla üye girişi yapılarak bilgilere ulaşmaktır. Gizli videoları ekleyen üyenin mail ve şifresini biliyorsanız Facebook Graph API ile bunun üstesinden gelebilirsiniz.

 21. Teşekkür ederim güzel paylaşım olmuş

 22. Merhabalar hocam yapmış olduğunuz scripti yaklaşık 1 yıldır kullanıyordum ama dünden itibaren bu script artık çalışmıyor PHP olan scriptler ise çalışır durumda fakat ben sadece asp kullanmak isitiyorum bana tekrar yardımcı olabilrmisiniz.

 23. Aynı sorun bende de var çalışan bot çalışmaz oldu neresini düzeltmemiz gerekiyor.

Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Kategoriler